Shopper i Retail

Doświadczenie omnirzeczywistości i firmy takie, jak Amazon całkowicie zmieniły branżę detaliczną. Od lat są też motorem rozwoju konsumpcji i oczekiwań konsumentów realizujących swoje misje zakupowe.

 

Redefinicja znaczenia ceny

Wszystkie sondaże pokazują, że cena "nadal jest kluczowym czynnikiem wyboru produktu". Ale tak naprawdę, konsumenci coraz rzadziej szukają najniższej możliwej ceny, ale zwracają uwagę na rzeczywisty stosunek ceny do jakości.
Ta ewolucja postaw znajduje odzwierciedlenie coraz popularniejszym i częstyszym stosowaniu porównywarek cenowych, rozwoju zakupów grupowych, zakupach bezpośrednich (z pominięciem Detalistów), a nawet sprzedaży prywatnej.

 

Poszukiwanie wygody


E-commerce, m-Commerce, rozwój dostaw do domu, model "kliknij i odbierz", czy drive-in oraz rozwój systemów płatności zbliżeniowych/ zdalnych oraz digitalizacja komunikacji i aktywacji w POS w celu zapewnienia lepszych wrażeń w sklepach (MySephora aplikacja, cyfrowa ściana Adidas)... wszystko to ma na celu ułatwienie zakupów dla konsumenta, ale tym samym jest prawdziwym wstrząsem dla branży detalicznej!

 

Nowe modele i wzory ścieżek zakupowych


Cyfrowe możliwości i doświadczenie całkowicie zmienia ścieżki zakupowe. Nie tylko na pozioimie wykorzystywanych narzędzi i źródeł informacji, ale także triggerów, motywatorów do zakupów.
Trudno dziś sobie wyobrazić zakupy bez korzystania z stron z ocenami i recenzjami produktów, czy porównywarek cenowych. Mimo, że zinstytucjonalizowane, wszystkie są głosem konsumentów, który jest coraz szerzej wykorzystywany przez innych konsumentów przed podjęciem decyzji zakupowej.

 

Nieustający rozwój oferty i usług


Niezależnie od kategorii, czy kanału sprzedaży - każdy poszukuje szans na wzrost sprzedaży. Coraz częstszą strategią jest poszerzanie oferty produktów o nowe warianty, wchodzenie w nowe kategorie, czy oferowanie pod dachem "sklepu pożywczego" usług i produktów zarezerwowanych do niedawna dla wyspecjalizowanych firm (płatności za rachunki, usługi finansowe, sprzedaż wycieczek, itp.)

 

Postępująca premiumizacja


Niezależnie od kategorii, produktów, czy formatu placówek detalicznych - wszędzie obserwujemy trend do premiumizacji doświadczenia i produktów. Słowa "dyskont" i "premium" przestały być oksymoronami, a konsumenci w trakcie zakupów coraz częściej poszukują produktów dających nie tylko poczucie prestiżu, ale też otwierających ich na nowe doświadczenia (galanteria skórzana Wittchen, czy linia produktów spożywczych de Luxe w Lidlu, platformy typu Zalando Lounge, itp.)